Co to właściwie jest Metoda Callana?

lekcjaBez względu na to, czy jesteśmy zainteresowani nauką jakiegokolwiek języka, to określenie na pewno obiło nam się o uszy. Ostatnie kilka lat to okres wielkiego zainteresowania tą (wcale nie nową) metodą, gdyż jej podstawowe założenia pochodzą z 1960r. Mimo to dopiero ostatnio jesteśmy bombardowani reklamami w radiu, ulotkami czy plakatami w autobusie, zachwalającymi szybkość i wysoki poziom nauki tym sposobem. Czy faktycznie jest to cudowna metoda, pozwalająca każdemu szybko opanować wybrany język? Czy może to tylko chwyt marketingowy? W tym artykule postaramy się jak najlepiej przedstawić wady i zalety oraz proces nauki metodą Callana.

 

Cztery razy szybciej nauczysz się języka?

Skrócenie czasu potrzebnego na naukę ma pochodzić z konieczności brania aktywnego udziału w zajęciach poprzez mówienie i odpowiadanie na pytania. Również konstrukcja lekcji (zawierająca dużą dawkę nowych materiałów, ale też utrwalająca poprzednie wiadomości) ma znaczny wpływ na zwiększenie efektywności. Jednak nie dla każdego tak duże tempo nauki może być korzystne. Ponadto „nauczenie się języka” to kwestia bardzo sporna. Możliwe, że metodą tą szybciej nauczymy się pewnych aspektów. Z drugiej strony, podając skrajny przykład, ciężko wyobrazić sobie prawnika uczącego się prawnego żargonu dzięki konwersacjom. Dlatego przy „4x szybciej” postawilibyśmy malutką gwiazdkę – prędkość ta może się odrobinę wahać w zależności od osoby i jej celu. Nadal jednak metoda Callana wykazuje się dużą szybkością i przyswajalnością materiału, o co przecież przede wszystkim chodzi.

Elementy charakterystyczne metody na zajęciach

Lekcje w myśl tej metody powinny być wykorzystane w 100 procentach. W tym celu ważne jest umiejętne dobranie i zróżnicowanie metod aktywności, by nie nużyły i przynosiły zaplanowane korzyści. Pod tym względem metoda ta ma ogromny plus. Częste konwersacje nie pozwalają uczniom na rozproszenie uwagi. W trakcie tych nie powinno się także zaglądać do książek i innych pomocy naukowych, ale maksymalnie skupić na wykonywanej czynności. Niewskazane są również pogawędki czy zadawanie pytań. Lekcje skonstruowane są w taki sposób, by odpowiedzi na dręczące problemy przychodziły w właściwym czasie. Oprócz nauki mowy naturalnie w parze idzie także nauka języka pisanego. W tym wypadku metoda stawia na proces nauki przypominający poznawanie języka przez nowonarodzone dziecko, które najpierw słucha i naśladuje, a dopiero później poznaje zapis poszczególnych liter i wyrazów. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem metody jest ciągłe powtarzanie. Dzięki temu nie powstają braki, a przedstawiane informacje pozostają w pamięci.

Zalety metody

Jest ich wiele, stąd niezwykła popularność metody Callana w współczesnym nauczaniu języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego. Do najważniejszych zalicza się: pokonanie nieśmiałości w mówieniu, bogaty zasób zdobywanego słownictwa, świetne przygotowanie do określonych egzaminów i certyfikatów, osiągnięcie zdolności do konwersacji oraz wiele razy wspomniana wcześniej szybkość uczenia.

O czym mówią przeciwnicy

Tych, jak w przypadku każdej popularnej rzeczy, nie brakuje. Swoje zdanie argumentują między innymi niską samodzielnością uczniów. Jest to związane z wspomnianym podejściem do nauki z perspektywy małego dziecka. Poza tym metodzie tej zarzuca się archaiczność, nieprzystosowanie do nietypowych sytuacji językowych czy zbyt szybkie tempo nauki. Najczęściej jednak postulowane jest zbytnie skupienie na mowie. Z drugiej strony to, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą. I tak nie dla każdego ważna jest umiejętność pisania skomplikowanych, gramatycznie poprawnych pism, a właśnie możliwość dogadania się z osobą innej narodowości.

Podsumowując, przy wyborze tej metody należy kierować się własnym rozsądkiem, z szczególnym nakierowaniem na swoje priorytety. Szczególnie dobrze więc metoda sprawdzi się dla osób planujących wyjazd za granicę, by szybko nauczyć się niezbędnej komunikacji. Nie jest to oczywiście jedyna sytuacja, w której angielski metodą Callana będzie najlepszym wyborem. Pamiętajmy jednak, że żadna cudowna metoda nie zwalnia nas z obowiązku ćwiczenia i konieczności bycia otwartym na wiedzę.  Jeśli jednak się przyłożymy – nauka angielskiego nie powinna nam sprawić problemu. Tym bardziej, że działanie tej metody jest szeroko znane i udowodnione, a nic tak nie motywuje jak pewność, że nasz wysiłek i trud nie pójdzie na marne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>